Home / Genel / Dünya Drama Günümüz Kutlu Olsun…

Dünya Drama Günümüz Kutlu Olsun…

2019 IDEA DÜNYA YARATICI DRAMA GÜNÜ BİLDİRGESİ

            İnsanın ilk eylemi merak etmek olsa gerek. Dağın öteki yüzünü, yeni bir su kaynağını, yeni bir bitkiyi, karıncanın su içtiği gölde gördüğü kendi silüetini… Merak etmek, keşfetmek ve bunu diğerlerine anlatmak.

            Önce eylem vardı, önce drama vardı. Her şeyden önce o ilk insanın olan biteni anlamaya ve anlatmaya çalıştığında yaptığı şey vardı: taklit  yani -mış gibi yapmak, yani drama… İnsanlığın bu bitmeyen keşif yolculuğu, bu bitmeyen yeniden yeniden öğrenme arzusudur drama.

            Asri zamanlar ve zorbalardır ki bu yolculuğun önünde -Dur! diyenlerdir. Çünkü merak değil midir ki kral çıplak diyen ve merak değil midir ki ezber dersinde öldürülen.

            Merak dediğimiz bu sorma ve anlama isteği, bu sorgulama ve sentezleme eylemi insanı başkalarını anlamaya, kendiyle ve doğayla yüzleşip, kendini ve doğayı değiştirip dönüştürmesine kaynaklık eder. Uygarlık tarihi de işte bu merakın katman katman döşenmesiyle oluşmuştur.

            Bir yanda merak etmeyi, sorgulamayı ve yeni yanıtlar aramayı göze alanlar öte yanda belletilenleri kabul edenler… Bilim ve sanat kuşkusuz ki belletileni / tek gerçek sanılanı sorgulama üzerine yapılanır. Soru sorabilmek ise özgürlüğe giden yoldur. Bu bağlamda drama bize özgür insanı, özgür düşünceyi anlatır. Çünkü drama sorgulamaktır çünkü drama farklı bakabilmektir çünkü drama dönüştürmektir çünkü drama oyunun coşkusuyla dünyayı kucaklamaktır.

            Çocukların masalsı / düşsel yolculuklar yerine fırtınalı mavi karanlıklarda göçe zorlanıp ölmeye yattıkları, yoksulluğun ve yok oluşun dünyamızı kaosa sürüklediği günümüzde / bugünlerde şefkatli bir liman arıyorsak ve cesur bir çıkış…..

            İşte orada BİLİM ve SANAT

            İşte orada DRAMA bizi bekliyor

YAŞASIN 27 KASIM DÜNYA DRAMA GÜNÜMÜZ

Tunay ONURSAL

Scroll To Top